کندانسور

کندانسور یا چگالنده (به انگلیسی: Condenser) وسیله است که وظیفه خنک کردن سیال، و بیشتر تبدیل بخار به مایع را بر عهده دارد.از کندانسور در تاسیسات پالایشگاهی و تهویه مطبوع ساختمانی نیز از مبردهای صنعتی استفاده می‌شود. کندانسورها انواع مختلفی دارند و در صنایع مختلف کاربردی هستند یکی از انواع پر کاربرد آن‌ها گونه هواخنک است در صنایع تبریدی (سرمایشی) استفاده می‌شود.

کندانسور

جهت سفارش و خرید کندانسور با ما در ثامن پارت در تماس باشید

گونه‌های کندانسور
کندانسورها از نظر کارکرد و قرارگیری در دستگاه‌های مختلف، می‌توانند بسیار متفاوت باشند، اما برای آنان می‌توان سه دسته کلی در نظر گرفت:

۱-کندانسورهای هوایی یا هواخنک

۲-کندانسورهای آبی یا آب‌خنک

۳-کندانسورهای تبخیری

کندانسور لوله نسبتا بلند به صورت مارپیچ درآمده است ابتدای این لوله به لوله رفت یا پرشر کمپرسور یا لوله فشار و انتهای آن به فیلتر درایر متصل می شود. در کندانسور (تقطیر کننده یا چگالنده) گاز به مایع تبدیل می‌شود یعنی مبردی که با فشار زیاد و به صورت فوق گرم از لوله رفت کمپرسور خارج می گردد بر اثر تبادل حرارت با محیط خارج گاز را خنک کرده و به مایع تبدیل می کند.
چون دمای کندانسور از دمای هوای اطراف آن بالاتر است حرارت خود را به محیط پس می دهد و بخار ورودی تقطیر شده و به مایع تبدیل می‌شود به همین دلیل است که توصیه می‌شود یخچال در محیط های گرم قرار نگیرد.

همچنین حداقل ۳۰ سانتی متر فاصله از دیوار داشته باشد تا تبادل حرارتی بهتری با محیط انجام دهد در یخچال ها معمولا از آلیاژ فولادی و در کولرهای گازی از مس ساخته می شود برای انتقال حرارت بهتر و افزایش استحکام به کندانسور پرده‌های فین اضافه می‌کنند. کندانسور سطح تماس را زیاد کرده و خنک شدن آن را آسان می‌کند.

انواع کندانسور

کندانسور هوایی در دو نوع ایستاده و فن دار ساخته می‌شود که در انواع یخچال ها استفاده می شود

کندانسور آبی در سه نوع پوسته لوله ای و پوسته کویلی و دو لوله ساخته می‌شود که با آب خنک می‌شود.

کندانسور تبخیری با مخلوطی از آب و هوا خنک می‌شود

کندانسور ایستاده در این نوع کندانسور تبادل حرارت با هوای آزاد به صورت طبیعی صورت می‌گیرد مانند یخچالها و فریزرهای ایستاده

کندانسور هوایی فن دار تبادل حرارت در این کندانسور با هوای آزاد به صورت اجباری با فن صورت می‌گیرد مانند آبسردکن و یخچال ویترینی و فریزرهای صندوقی به این کندانسورها کندانسور خوابیده نیز می‌گویند کندانسور ایستاده معمولا در پشت یخچال و یا در داخل بدنه نصب می شوند.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول به بالا