09332709359

ارسال عکس تلگرام و ایتا

34276

تلفن دفتر مرکزی

از 8 صبح الی 18 عصر

شنبه تا پنج شنبه

سیکل تبرید

سیکل تبرید فرآیندی ساده اما به طرز شگفت انگیزی هوشمندانه و مفید است. در ساده ترین شکل، چرخه تبرید فقط از ۴ جزء اصلی برای تکمیل مدار استفاده شده است.

کمپرسور، کندانسور، محدودیت و اواپراتور
ما همچنین به یک مبرد برای چرخش در داخل مدار نیاز داریم. همانطور که از نام آن پیداست، فرآیند تبرید یک چرخه است.
ما از کمپرسور شروع می کنیم، از کندانسور عبور می کنیم، سپس از طریق محدودیت، سپس از طریق اواپراتور و در نهایت به کمپرسور باز می گردیم، جایی که چرخه دوباره شروع می شود.

بنابراین اجازه دهید نگاهی کوتاه به هر یک از اجزاء به نوبه خود داشته باشیم. خوشبختانه، نام آنها کاملاً واضح است.

تعمیر تخصصی انواع سیکل تبرید خانگی ، صنعتی و آزمایشگاهی
تعمیر تخصصی انواع سیکل تبرید خانگی ، صنعتی و آزمایشگاهی

کمپرسور

کمپرسور را می توان به عنوان قلب فرآیند در نظر گرفت. مانند یک پمپ عمل می کند تا با فشرده سازی گاز مبرد، گردش خون را ایجاد کند و اختلاف فشاری ایجاد می کند که مبرد را در یک چرخه پیوسته در اطراف مدار به حرکت در می آورد.

کندانسور

کندانسور گاز مبردی که از کمپرسور می آید را خنک و متراکم می کند تا به بخار و در نهایت به مایع تبدیل شود.

محدودیت

محدودیت جریان مبرد مایع را محدود می کند و اختلاف فشار بین خود و اواپراتور ایجاد می کند. این محدودیت معمولاً به عنوان یک دستگاه اندازه گیری نامیده می شود زیرا مقدار مبرد ورودی به اواپراتور را اندازه گیری می کند.

اواپراتور

اواپراتور قبل از اینکه به کمپرسور بازگردد، مبرد مایع را به بخار تبخیر می کند و سپس به گاز تبدیل می کند.

مبرد

شاید متوجه شده باشید که در این مقدمه بسیار مختصر و ساده در مورد اجزاء، قبلاً در مورد گاز، بخار و مایع بودن مبرد صحبت کرده ایم. این تغییر حالت درون مبرد است که اثر تبرید را ایجاد می‌کند و اصل اصلی چرخه تبرید است.

در این مورد کمی بعداً توضیح خواهیم داد.

اجزای اصلی سیکل تبرید

در اینجا چند نمونه از این قطعات که در سیکل تبرید استفاده میشود را توضیح میدهیم.

سیکل تبرید و اجزای تشکیل دهنده آن
سیکل تبرید و اجزای تشکیل دهنده آن

۱. کمپرسور

کمپرسور قلب چرخه تبرید است و در طیف وسیعی از اندازه ها عرضه می شود. در سیستم‌های کوچک‌تر معمولاً در داخل واحد بیرونی یافت می‌شود، اما در کاربردهای بزرگ کمپرسورهای متعدد، معمولاً در داخل یک اتاق کارخانه یافت می‌شوند.

 1. کندانسور.
  کندانسور اغلب به عنوان “واحد خارجی” نامیده می شود، و معمولاً در آنجا می توانید آن را پیدا کنید – در فضای باز، روی زمین، دیوار یا سقف نصب شده است. در اکثر تهویه مطبوع و سردخانه های کوچکتر، یونیت بیرونی شامل کمپرسور، کندانسور، وسایل الکترونیکی مختلف و در برخی موارد محدودیت (دستگاه اندازه گیری) نیز می شود.
 2. محدودیت
  اکثریت قریب به اتفاق تمام سیستم های تبرید و تهویه مطبوع مدرن از یکی از این ۳ نوع دستگاه اندازه گیری استفاده می کنند.لوله های مویرگی به سادگی طولی از لوله بسیار باریک هستند که باعث محدودیت در جریان مبرد می شود.آنها بیشتر در یخچال های کوچک مانند شما در خانه یافت می شوند.دستگاه های اندازه گیری ترموستاتیک که معمولاً TEV یا TXV (شیرهای انبساط ترموستاتیک) نامیده می شوند، در تمام سیستم های تبرید بسیار رایج هستند. آنها از یک لامپ استفاده می کنند که تا حدی با مبرد پر شده است و برای لوله کشی خروجی از اواپراتور بسته شده است. این لامپ دمای مبرد خروجی از اواپراتور را حس می کند و از طریق فشار می تواند باز و بسته شود تا میزان مبرد ورودی به اواپراتور تغییر کند.دستگاه های اندازه گیری الکترونیکی که معمولاً EEV یا EXV (شیرهای انبساط الکترونیکی) نامیده می شوند، نسخه مدرن و دقیق تر TEV هستند. آنها به صورت الکترونیکی از طریق داده های ارائه شده توسط یک سنسور دمای الکترونیکی کنترل می شوند و می توانند چندین بار در هر ثانیه باز و بسته شوند تا امکان کنترل بسیار دقیق میزان مبرد ورودی به اواپراتور را فراهم کنند.برای کمک به درک کار دستگاه محدودیت یا اندازه گیری، می توان آن را با نازل قوطی اسپری آئروسل مقایسه کرد.
 3. اواپراتور.
  اواپراتور اغلب به عنوان “واحد داخلی” نامیده می شود، و معمولاً آنجاست که آن را پیدا می کنید – داخل اتاق در حال خنک شدن (یا در مورد تهویه مطبوع پمپ حرارتی) گرم می شود. آنها معمولاً در سطح بالایی روی سقف یا دیوار نصب می شوند.
  کویل های اواپراتور و کندانسور اساساً از یک نوع ساخت هستند.
  طول طولانی لوله کاری که با پره های آلومینیومی احاطه شده است.
  آنها اساسا مبدل های حرارتی هستند، شبیه به رادیاتور در یک ماشین.
 4. مبرد.
  انواع مختلفی از مبردها و مخلوط های مبرد وجود دارد. مبردهای مختلف دارای خواص متفاوتی متناسب با کاربرد هستند – تهویه مطبوع، اتاق های سرد، فریزر و غیره.
  مبردها معمولاً با یک عدد “R” نامیده می شوند، به عنوان مثال R32، R410A، R422D، R507.
  در حال حاضر از پروپان (R290)، آمونیاک (R717) و CO2 (R744) به عنوان مبرد استفاده می شود.
سیکل تبرید و اجزای تشکیل دهنده آن

Share:

Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Social Media

بیشترین بازدید ها

Get The Latest Updates

Subscribe To Our Weekly Newsletter

No spam, notifications only about new products, updates.
پیمایش به بالا